Ključna hranila in njihova vloga pri razvoju dojenčka
Občutek, ko se zaveš, da v tebi raste novo življenje, je preprosto neprecenljiv! Pred tabo so čudoviti meseci, ki se ti bodo za vedno vtisnili v spomin in srce.
Čeprav začenjamo starost otroka šteti ob rojstvu, pa moramo na njegov zdrav razvoj misliti že veliko prej. Najpomembnejših otrokovih 1000 dni se je že pričelo ob zanositvi in bodo trajali do njegove druge svečke na tortici. Za brezskrbno nosečnost in zdrav razvoj tvojega dojenčka je tako nujna pestra in uravnotežena prehrana v času nosečnosti.
Zakaj je pomembna med nosečnostjo?
V prvih štirih tednih nosečnosti je predvsem potreben za pravilen razvoj nevralne cevi, to je del ploda, ki se razvije v možgane, hrbtenjačo, hrbtišče lobanje in vretenca. Nosečnica po navadi izve, da v sebi nosi otroka šele v 4. tednu nosečnosti, zato mora zadosten vnos folata zagotavljati že pri načrtovanju nosečnosti. Pozneje je folat pomemben tudi za tvorjenje krvnih celic in kostnega mozga, v času dojenja pa se z vnosom folne kisline mamica izogne slabokrvnosti.
Kaj je folat oziroma folna kislina?
Folat je vitamin skupine B, natančneje vitamin B9. Folna kislina pa je sintetično pridobljena oblika vitamina B9, ki se pogosto uporablja za nadomeščanje folata s prehranskimi dopolnili takrat, ko je vnos folata še posebej pomemben in povečan.
Živila, ki vsebujejo folno kislino
Dobri viri folata so zelena zelenjava, zlasti listnata, kot so špinača in solate, tudi paradižniki, stročnice, oreščki, pomaranče, kalčki, pšenični kalčki in polnozrnati izdelki ter krompir in jajca.
Na kaj moramo biti pozorni?
Dnevna potreba po folatu je pri nosečnicah in doječih materah večja in znaša 600 µg. Ker povečanim potrebam težko zadostimo z redno prehrano, strokovnjaki priporočajo dodaten vnos folata s prehranskimi dopolnili. Vsa prehranska dopolnila s folno kislino pa niso enaka. Nekatera naprednejša prehranska dopolnila vsebujejo folno kislino v aktivni obliki. To pomeni, da zaužiti folni kislini ni treba v telesu preiti skozi procese, ki jo naredijo »uporabno«, temveč jo v tej obliki že zaužijemo. Na ta način telo folno kislino v celoti izkoristi. Poleg tega, da izberemo izdelek z aktivno folno kislino, je pomembno tudi, da zaupamo v kakovost izdelka. Za strokovni nasvet se vedno lahko obrnete na svojega ginekologa ali farmacevta v lekarni.
Če folne kisline zaužijemo preveč, se presežek folne kisline izloči z urinom. Skupni neškodljivi dnevni odmerek je 1000 µg.
Zakaj je pomembno med nosečnostjo?
Med nosečnostjo železo pomaga pri zdravem telesnem in umskem razvoju ploda ter za nastanek posteljice. Potrebe pri nosečnici se povečajo za 20 %. Pomanjkanje železa poveča tveganje za prezgodnji porod in nižjo telesno težo otroka ob rojstvu. Pomembno je, da je pri zdravih nosečnicah dnevni vnos čim bolj blizu 16 mg.
Kaj je železo?
Železo je mineral, ki v telesu prevzema pomembne funkcije, kot sta prenos kisika in tvorba krvi.
Živila, ki vsebujejo železo
Rdeče meso (goveje meso, jagnjetina), drobovina, stročnice (leča, fižol, grah), oreščki in semena, proizvodi iz polnozrnatih žitaric, koromač, zelje.
Na kaj moramo biti pozorni?
Pri železu je pomembno, da je dnevni vnos čim bližji 16 mg, saj prevelik vnos železa lahko povzroči prezgodnji porod ali nižjo telesno težo otroka pri rojstvu. Prevelik vnos železa s hrano pa praktično ni mogoč. Pozornost je potrebna predvsem pri uporabi zdravil z večjimi odmerki železa.
Zakaj je pomembna v dojenčkovem prvem letu?
Vnos DHA prek matere pomaga pri normalnem razvoju možganov in vida pri otroku. V času dojenja je pravilen vnos esencialnih maščobnih kislin pomemben za preprečevanje razvoja bolezni srca in ožilja. Pomanjkanje DHA lahko vodi v pojavnost alergij, atopijskega dermatitisa in astme pri otroku.
Kaj je omega-3 maščobna kislina DHA?
Maščobne kisline gradijo celične membrane in številne hormone. Pomembne so tudi kot vir energije. Omega-3 maščobne kisline so esencialne maščobne kisline, kar pomeni, da jih telo ne more samo ustvariti, zato moramo za njihov zadosten vnos poskrbeti z ustrezno prehrano.
Živila, ki vsebujejo omega-3 maščobne kisline
Omega-3-maščobne kisline in omega-6-maščobne kisline so vsebovane v materinem mleku, rastlinskih oljih (npr. repičnem olju, orehovem olju, lanenem olju), oreščkih in semenih (npr. orehih). DHA je vsebovana v ribjih oljih oz. morskih ribah, bogatih z maščobo.
Na kaj moramo biti pozorni?
Priporočeno je, da doječe matere, ki ne jedo (redno) z maščobo bogatih morskih rib, dodatno jemljejo prehranska dopolnila z DHA.
Zakaj je pomemben med nosečnostjo?
Potrebe po jodu se v nosečnosti povečajo za približno 15 %, zato je ustrezna oskrba z jodom bistvena. Jod ima pomembno vlogo pri nadzorovanju telesne rasti dojenčka, tvorbe kosti in pri razvoju možganov. Pomanjkanje joda lahko vodi v pojav kretenizma. Zaradi povečanih potreb po jodu je v nosečnosti priporočljivo dodajati 100–150 µg joda s prehranskimi dopolnili.
Kaj je jod?
Jod sodi med elemente v sledeh. Je sestavni del ščitničnega hormona in ima osrednji pomen pri delovanju presnove. Jod se v telo vnaša predvsem s hrano, pri čemer se vsebnost joda v živilih znatno razlikuje glede na regijo.
Živila, ki vsebujejo jod
Jod je v velikih količinah prisoten v morskih ribah, mleku in mlečnih izdelkih, morskih algah in drugih morskih proizvodih. Da bi preprečili podhranjenost, se jedilni soli dodaja jod.
Na kaj moramo biti pozorni?
Uživanje alg in izdelkov iz alg v nosečnosti ni priporočljivo, saj lahko vsebujejo zelo visoke količine joda, pa tudi arzena ali drugih škodljiv snovi, zato se njihova uporaba v nosečnosti odsvetuje. Prevelike količine joda niso možne ob uporabi jedilne soli.
Zakaj je pomemben med nosečnostjo?
Zaradi pospešene rasti otroka je vitamin D izrednega pomena v nosečnosti, saj ima osrednjo vlogo pri izgradnji kosti, mišic in zob. Poleg tega tudi krepi imunski odziv v boju proti okužbam, ščiti živčne celice v možganih, pozitivno vpliva na srčno-žilni sistem in ščiti pred nekaterimi rakastimi boleznimi. Pri pomanjkanju vitamina D med nosečnostjo se lahko poveča dovzetnost za okužbe, poviša krvni tlak in poveča tveganje za prezgodnji porod.
Kaj je vitamin D?
Vitamin, ki je topen v maščobi, to pomeni, da se v telesu shranjuje v zalogah. Večino ga v telo pridobimo prek sončnih žarkov UV-B. S prehrano pridobimo le okoli 10 % vitamina D.
Živila, ki vsebujejo vitamin D
Morske ribe, bogate z maščobo, kot so slanik, jegulja, skuša ali tuna, mleko, maslo, rumenjak, kvas, avokado in goveja jetra.
Na kaj moramo biti pozorni?
Čezmeren odmerek vitamina D je mogoč le na podlagi dolgo trajajočega vnašanja pripravkov vitamina D.
Priporočamo izdelek
Priporočamo izdelek
Novalac prenatalne kapsule
Priporočajo nas strokovnjaki
Poučne vsebine
Skupina strokovnjakov je zate pripravila širok nabor tem, kjer odgovarjajo na najpogostejša vprašanja o zanositvi, nosečnosti in obdobju materinstva.
Sem noseča
Občutek, ko se zaveš, da v tebi raste novo življenje, je preprosto neprecenljiv. Pred tabo so čudoviti meseci! Kaj se bo dogajalo med nosečnostjo, kako se pripraviti na nosečnost in pozneje porod, kakšne so prehranjevalne smernice za čas nosečnosti, so le ene izmed tem, ki bodo koristile vsaki bodoči mamici in razrešile marsikatero nosečniško zadrego.